VLCF4018T-330MR42-2
VLCF4018T-330MR42-2
VLCF4018T-330MR42-2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4018T-330MR42-2
  • Description
    FIXED IND 33UH 420MA 540MOHM SMD
  • Delivery Services
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 420 mA 540mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4018T-330MR42-2
Material - Core Ferrite
Inductance 33 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 420 mA
Current - Saturation (Isat) 420mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 540mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)