VLCF4018T-4R7N1R0-2
VLCF4018T-4R7N1R0-2
VLCF4018T-4R7N1R0-2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4018T-4R7N1R0-2
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 1.07A 101MOHM SM
  • Delivery Services
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.07 A 101mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4018T-4R7N1R0-2
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.07 A
Current - Saturation (Isat) 1.07A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 101mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)