VLCF4020T-270MR48
VLCF4020T-270MR48
VLCF4020T-270MR48
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4020T-270MR48
  • Description
    FIXED IND 27UH 480MA 496MOHM SMD
  • Delivery Services
27 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 480 mA 496mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4020T-270MR48
Material - Core Ferrite
Inductance 27 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 480 mA
Current - Saturation (Isat) 480mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 496mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)