VLCF4020T-101MR26
VLCF4020T-101MR26
VLCF4020T-101MR26
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4020T-101MR26
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 100UH 260MA 1.4OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 1.4Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4020T-101MR26
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series VLCF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 260 mA
Current - Saturation (Isat) 260mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)