VLCF4020T-1R8N1R9
VLCF4020T-1R8N1R9
VLCF4020T-1R8N1R9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4020T-1R8N1R9
  • Description
    FIXED IND 1.8UH 1.97A 51MOHM SMD
  • Delivery Services
1.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.97 A 51mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4020T-1R8N1R9
Material - Core Ferrite
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.97 A
Current - Saturation (Isat) 1.97A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 51mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)