VLCF4020T-2R2N1R7
VLCF4020T-2R2N1R7
VLCF4020T-2R2N1R7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4020T-2R2N1R7
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 1.72A 59MOHM SMD
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.72 A 59mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4020T-2R2N1R7
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.72 A
Current - Saturation (Isat) 1.72A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 59mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)