WCLA2012V1-100-R
WCLA2012V1-100-R
WCLA2012V1-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WCLA2012V1-100-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 10NH 600MA 150MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
10 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 150mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
WCLA2012V1-100-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series WCLA2012V1
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 10 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 600 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Q @ Freq 50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 4.2GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)