WCLA2012V1-270-R
WCLA2012V1-270-R
WCLA2012V1-270-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WCLA2012V1-270-R
  • Description
    FIXED IND 27NH 500MA 250MOHM SMD
  • Delivery Services
27 nH Unshielded Wirewound Inductor 500 mA 250mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
WCLA2012V1-270-R
Material - Core -
Inductance 27 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Q @ Freq 55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2.5GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)