WCLA2012V1-182-R
WCLA2012V1-182-R
WCLA2012V1-182-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WCLA2012V1-182-R
  • Description
    FIXED IND 1.8UH 150MA 3.8OHM SMD
  • Delivery Services
1.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 150 mA 3.8Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
WCLA2012V1-182-R
Series WCLA2012V1
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core -
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 150 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 3.8Ohm Max
Q @ Freq 18 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant 140MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)