WCLA2012V1-151-R
WCLA2012V1-151-R
WCLA2012V1-151-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WCLA2012V1-151-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 150NH 400MA 560MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
150 nH Unshielded Wirewound Inductor 400 mA 560mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
WCLA2012V1-151-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series WCLA2012V1
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 150 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 560mOhm Max
Q @ Freq 45 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 920MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)