WCLA2012V1-102-R
WCLA2012V1-102-R
WCLA2012V1-102-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WCLA2012V1-102-R
  • Description
    FIXED IND 1UH 170MA 2.4 OHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Unshielded Wirewound Inductor 170 mA 2.4Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
WCLA2012V1-102-R
Series WCLA2012V1
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 170 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.4Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant 200MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)