10BJ15CA
10BJ15CA
10BJ15CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    10BJ15CA
  • Description
    TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
  • Delivery Services
24.4V Clamp 41A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
10BJ15CA
Series 10BJ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)