10BJ160CA
10BJ160CA
10BJ160CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    10BJ160CA
  • Description
    TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
  • Delivery Services
259V Clamp 3.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
10BJ160CA
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.9A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)