195D475X9002C2T
195D475X9002C2T
195D475X9002C2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D475X9002C2T
  • Description
    CAP TANT 4.7UF 10% 2V 0905
  • Delivery Services
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 2 V 0905 (2114 Metric)
Quick Inquiry
195D475X9002C2T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0905 (2114 Metric)
Size / Dimension 0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.39mm)