195D475X9004S2T
Manufacturer
Vishay SpragueDescription
CAP TANT 4.7UF 10% 4V 1507
Datasheet
DatasheetPackage
1507 (3718 Metric)
Request for Quotation
195D475X9004S2T
lmages are for reference only.195D475X9004S2T
CAP TANT 4.7UF 10% 4V 1507
Datasheet1507 (3718 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 1507 (3718 Metric)
195D475X9004S2T
| Category | Capacitors - Tantalum Capacitors - |
| Manufacturer | Vishay Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, 195D |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 4 V |
| Type | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1507 (3718 Metric) |
| Size / Dimension | 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.056" (1.42mm) |