2920L050/72DR
2920L050/72DR
2920L050/72DR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L050/72DR
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2920 (7351 Metric), Concave
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 500 mA Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L050/72DR
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - PTC Resettable Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series POLY-FUSE®, 2920L
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)-->
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 72V
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Current - Trip (It) 1 A
Current - Max 10 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2920 (7351 Metric), Concave
Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus
Time to Trip 5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 300 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.5 Ohms