2920L110/60MR-A
2920L110/60MR-A
2920L110/60MR-A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L110/60MR-A
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 1.1A 2920
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.1 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L110/60MR-A
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A
Current - Trip (It) 2.2 A
Current - Max 20 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) 120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 410 mOhms