2920L125PR-A
2920L125PR-A
2920L125PR-A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L125PR-A
  • Description
    PTC 15V POLYFUSE SURF MOUNT 2920
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.25 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L125PR-A
Series POLY-FUSE®, 2920L
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Polymeric
Voltage - Max 15V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.25 A
Current - Trip (It) 2.5 A
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 250 mOhms