2920L150/60MR
2920L150/60MR
2920L150/60MR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L150/60MR
  • Description
    POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.5 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L150/60MR
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.5 A
Current - Trip (It) 3 A
Current - Max 20 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus
Time to Trip 5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 250 mOhms