2920L125PR
2920L125PR
2920L125PR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L125PR
  • Description
    PTC RESET FUSE 15V 1.25A 2920
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.25 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L125PR
Type Polymeric
Voltage - Max 15V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.25 A
Current - Trip (It) 2.5 A
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.289" L x 0.202" W (7.35mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 250 mOhms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 2920L125PR-A 2920L030DR 2920L030DR-A 2920L035DR
Part Number 2920L125PR-A 2920L030DR 2920L030DR-A 2920L035DR
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description PTC 15V POLYFUSE SURF MOUNT 2920 PTC RESET FUSE 60V 300MA 2920 PTC RESET FUSE 60V 300MA 2920 POLYSWITCH RESETTABLE PPTC