2920L185DR
2920L185DR
2920L185DR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L185DR
  • Description
    PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L185DR
Type Polymeric
Voltage - Max 33V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.85 A
Current - Trip (It) 3.7 A
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.289" L x 0.202" W (7.35mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 2.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 150 mOhms