Part Number
2920L075/72MR
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
2920L
Datasheet
DatasheetPackage
2920 (7351 Metric), Concave
In Stock
31,217 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

2920L075/72MR
lmages are for reference only.2920L075/72MR
2920L
Datasheet2920 (7351 Metric), Concave
31,217 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

PTC Resettable Fuse 72V 750 mA Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
2920L075/72MR

| Category | Circuit Protection - PTC Resettable Fuses - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | POLY-FUSE®, 2920L |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)--> |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | - |
| Voltage - Max | 72V |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 750 mA |
| Current - Trip (It) | 1.5 A |
| Current - Max | 10 A |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2920 (7351 Metric), Concave |
| Size / Dimension | 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Lead Spacing | - |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Time to Trip | 300 ms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 240 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 950 mOhms |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 2920L075/60MR | 2920L075DR | 2920L030DR | 2920L030DR-A |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 750MA 2920 | PTC RESET FUSE 30V 750MA 2920 | PTC RESET FUSE 60V 300MA 2920 | PTC RESET FUSE 60V 300MA 2920 |
| Series | POLY-FUSE®, 2920L | POLY-FUSE®, 2920L | POLY-FUSE®, 2920L | POLY-FUSE®, 2920L |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)--> | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)--> | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)--> | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)--> |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |