2920L075/72MR
2920L075/72MR
2920L075/72MR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L075/72MR
  • Description
    2920L
  • Delivery Services
PTC Resettable Fuse 72V 750 mA Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L075/72MR
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Voltage - Max 72V
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA
Current - Trip (It) 1.5 A
Current - Max 10 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) 240 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 950 mOhms