2920L110/60MR
2920L110/60MR
2920L110/60MR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2920L110/60MR
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 1.1A 2920
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.1 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Quick Inquiry
2920L110/60MR
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A
Current - Trip (It) 2.2 A
Current - Max 20 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.289" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) 120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 410 mOhms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 2920L110/60MR-A 2920L030DR 2920L030DR-A 2920L035DR
Part Number 2920L110/60MR-A 2920L030DR 2920L030DR-A 2920L035DR
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description PTC RESET FUSE 60V 1.1A 2920 PTC RESET FUSE 60V 300MA 2920 PTC RESET FUSE 60V 300MA 2920 POLYSWITCH RESETTABLE PPTC