Part Number
672D227F040EK5J
Manufacturer
Vishay SpragueDescription
CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
In Stock
80,028 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

672D227F040EK5J
lmages are for reference only.672D227F040EK5J
CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH
DatasheetRadial, Can
80,028 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

220 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 480mOhm @ 120Hz
672D227F040EK5J

| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Vishay Sprague |
| Series | 672D |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Voltage - Rated | 40 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 480mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.155 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.65 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.098" (27.90mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 120 mOhms |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 672D227F040EK5D | 672D227F040EK5D | 672D227F040EK5J | 672D227F040EK4D |
| Manufacturer | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH | CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH | CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH | CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH |
| Series | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |