ALZN1F18W
ALZN1F18W
ALZN1F18W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN1F18W
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN1F18W
Series ALZN
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 18VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 22.2 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 12.6 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Qualification -
Coil Resistance 810 Ohms