AMPMDFB-12.2880
AMPMDFB-12.2880
AMPMDFB-12.2880
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMDFB-12.2880
  • Description
    MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
12.288 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMDFB-12.2880
Series AMPM
Packaging Bulk
Type XO (Standard)
Frequency 12.288 MHz
Function Standby (Power Down)
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMDFB-12.2880T AMPMDFB-12.2880T3 AMPMDFB-10.0000T AMPMDFB-10.0000T3
Part Number AMPMDFB-12.2880T AMPMDFB-12.2880T3 AMPMDFB-10.0000T AMPMDFB-10.0000T3
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 12.2880MHZ SMD MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 10.0000MHZ SMD MEMS OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD