AMPMDFB-12.2880T3
AMPMDFB-12.2880T3
AMPMDFB-12.2880T3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMDFB-12.2880T3
  • Description
    MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
12.288 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMDFB-12.2880T3
Series AMPM
Packaging Tape & Reel (TR)
Type XO (Standard)
Frequency 12.288 MHz
Function Standby (Power Down)
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.2880MHZ SMD MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.0000MHZ SMD