APXG200ARA151MF80G
APXG200ARA151MF80G
APXG200ARA151MF80G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG200ARA151MF80G
  • Description
    CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V SMD
  • Delivery Services
150 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG200ARA151MF80G
Type Polymer
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)