APXG200ARA470MF46G
APXG200ARA470MF46G
APXG200ARA470MF46G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG200ARA470MF46G
  • Description
    CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
  • Delivery Services
47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 42mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG200ARA470MF46G
Type Polymer
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)