APXG200ARA270ME46G
APXG200ARA270ME46G
APXG200ARA270ME46G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG200ARA270ME46G
  • Description
    CAP ALUM POLY 27UF 20% 20V SMD
  • Delivery Services
27 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 55mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG200ARA270ME46G
Type Polymer
Capacitance 27 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.77 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)