APXG200ARA221MH80G
APXG200ARA221MH80G
APXG200ARA221MH80G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG200ARA221MH80G
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM POLY 220UF 20% 20V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
220 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 23mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG200ARA221MH80G
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series NPCAP™-PXG
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)