APXG250ARA151MH70G
APXG250ARA151MH70G
APXG250ARA151MH70G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG250ARA151MH70G
  • Description
    CAP ALUM POLY 150UF 20% 25V SMD
  • Delivery Services
150 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG250ARA151MH70G
Type Polymer
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)