APXG250ARA121MF80G
APXG250ARA121MF80G
APXG250ARA121MF80G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG250ARA121MF80G
  • Description
    CAP ALUM POLY 120UF 20% 25V SMD
  • Delivery Services
120 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG250ARA121MF80G
Type Polymer
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)