APXG250ARA100ME46G
APXG250ARA100ME46G
APXG250ARA100ME46G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG250ARA100ME46G
  • Description
    CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V SMD
  • Delivery Services
10 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG250ARA100ME46G
Type Polymer
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)