APXG200ARA561MJA0G
APXG200ARA561MJA0G
APXG200ARA561MJA0G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXG200ARA561MJA0G
  • Description
    CAP ALUM POLY 560UF 20% 20V SMD
  • Delivery Services
560 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXG200ARA561MJA0G
Type Polymer
Capacitance 560 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 4.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)