EKMQ251VSN102MR40S
EKMQ251VSN102MR40S
EKMQ251VSN102MR40S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ251VSN102MR40S
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMQ251VSN102MR40S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)