EKMQ251VSN182MA50S
EKMQ251VSN182MA50S
EKMQ251VSN182MA50S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ251VSN182MA50S
  • Description
    CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP TH
  • Delivery Services
1800 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMQ251VSN182MA50S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.05 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute EKMQ251VSN182MA50S EKMQ251VSN102MR40S EKMQ251VSN122MR45S EKMQ251VSN152MA45S
Part Number EKMQ251VSN182MA50S EKMQ251VSN102MR40S EKMQ251VSN122MR45S EKMQ251VSN152MA45S
Manufacturer Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH