EKMQ251VSN122MR45S
EKMQ251VSN122MR45S
EKMQ251VSN122MR45S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ251VSN122MR45S
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
  • Delivery Services
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMQ251VSN122MR45S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.45 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)