ESMQ500ELL100ME11D
ESMQ500ELL100ME11D
ESMQ500ELL100ME11D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL100ME11D
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL100ME11D
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series SMQ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 108 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)