ESMQ500ELL102MK25S
ESMQ500ELL102MK25S
ESMQ500ELL102MK25S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL102MK25S
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL102MK25S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.025 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)