ESMQ500ELL330ME11D
ESMQ500ELL330ME11D
ESMQ500ELL330ME11D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL330ME11D
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL330ME11D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)