ESMQ500ELL682MP50S
ESMQ500ELL682MP50S
ESMQ500ELL682MP50S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL682MP50S
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
6800 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL682MP50S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ESMQ500ELL680MF11D ESMQ500ELL682MP50S ESMQ500ELL100ME11D ESMQ500ELL101MHB5D
Part Number ESMQ500ELL680MF11D ESMQ500ELL682MP50S ESMQ500ELL100ME11D ESMQ500ELL101MHB5D
Manufacturer Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH