ESMQ500ELL101MHB5D
ESMQ500ELL101MHB5D
ESMQ500ELL101MHB5D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL101MHB5D
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL101MHB5D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 390 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)