ESMQ500ELL472MN40S
ESMQ500ELL472MN40S
ESMQ500ELL472MN40S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL472MN40S
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
4700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL472MN40S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)