ESMQ500ELL221MJC5S
ESMQ500ELL221MJC5S
ESMQ500ELL221MJC5S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL221MJC5S
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL221MJC5S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 645 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)