ESMQ500ELL222MLN3S
ESMQ500ELL222MLN3S
ESMQ500ELL222MLN3S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMQ500ELL222MLN3S
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMQ500ELL222MLN3S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1384 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)