MOV14V130Y
MOV14V130Y
MOV14V130Y
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V130Y
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    VARISTOR 130 VAC 14MM DISC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
200 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V130Y
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MOV
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Varistor Voltage (Min) 180 V
Varistor Voltage (Typ) 200 V
Varistor Voltage (Max) 220 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 57J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number MOV14
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MOV14V130Y-AP MOV14V140Y MOV14V140Y-AP MOV14V150Y
Part Number MOV14V130Y-AP MOV14V140Y MOV14V140Y-AP MOV14V150Y
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 130 VAC 14MM DISC VARISTOR 140 VAC 14MM DISC VARISTOR 140 VAC 14MM DISC VARISTOR 150 VAC 14MM DISC