MOV14V130Y-AP
MOV14V130Y-AP
MOV14V130Y-AP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V130Y-AP
  • Description
    VARISTOR 130 VAC 14MM DISC
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
200 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V130Y-AP
Series MOV
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Varistor Voltage (Min) 180 V
Varistor Voltage (Typ) 200 V
Varistor Voltage (Max) 220 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 57J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm