MOV14V175Y-AP
MOV14V175Y-AP
MOV14V175Y-AP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V175Y-AP
  • Description
    VARISTOR 175 VAC 14MM DISC
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
270 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V175Y-AP
Series MOV
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Varistor Voltage (Max) 297 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 70J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 740 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm