MOV14V150Y
MOV14V150Y
MOV14V150Y
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V150Y
  • Description
    VARISTOR 150 VAC 14MM DISC
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
240 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V150Y
Series MOV
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Varistor Voltage (Max) 264 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 63J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 830 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number MOV14
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MOV14V150Y-AP MOV14V130Y MOV14V130Y-AP MOV14V140Y
Part Number MOV14V150Y-AP MOV14V130Y MOV14V130Y-AP MOV14V140Y
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 150 VAC 14MM DISC VARISTOR 130 VAC 14MM DISC VARISTOR 130 VAC 14MM DISC VARISTOR 140 VAC 14MM DISC